Čo je klinker

Čo je vlastne KLINKER, a ako rozpoznať kvalitu od napodobenín.

KLINKER - slovo nemeckého pôvodu

KLINKER - je slovo nemeckého pôvodu a do slovenčiny sa dá preložiť ako „zvonivka“. Je to tehliarsky črep vyššieho typu, ktorý sa vyznačuje nízkou nasiakavosťou do 6%. Tehly s vyššou nasiakavosťou nemôžeme zaraďovať do kategórie KLINKER čo sa pri laickej distribúcii často nedodržiava. Nízka nasiakavosť - vďaka ktorej sú KLINKER tehly odolné voči všetkým poveternostným vplyvom, súvisí s mrazuvzdornosťou, ktorá zaručuje dlhodobú životnosť materiálu. Neustály nápor vlhka, dažďa, zamŕzania má za následok u lícových tehál s vyššou nasiakavosťou ich deštrukciu v podobe prasklín a štiepavosti. V krajinách, kde v zimnom období sú výkyvy teplôt -20°C až -30°C a v letnom období na slnku teploty +50°C až +60°C, kde patrí aj Slovensko, sa odporúča použiť tehly a obkladové pásiky typu KLINKER.

Tehly sa v stavebníctve používajú viac ako päťtisíc rokov. Je to presvedčivá doba, ktorá potvrdzuje výhody a kvalitu tohoto krásneho materiálu. Životnosť tehál však do značnej miery závisí od klimatických podmienok, v ktorých sa nachádzajú, s väzbou na ich nasiakavosť. Toto bola vlastne jedna z hlavných príčin vývoja a výroby tehál s nízkou nasiakavosťou. Nedostatky „obyčajnej“ tehly riešia tehly, pálené zo špeciálnej hliny pri vysokých teplotách. Vďaka použitej technológii nemajú takmer žiadne póry, vďak čomu sú stálofarebné, mrazuvzdorné, odolné proti mechanickej záťaži a napríklad aj zimnému soleniu.

Vysokokvalitné lícové tehly reprezentujú tehly KLINKER. Touto vlastnosťou ich predurčujeme na využívanie: - ako obvodové murivo (fasáda) - pre výstavbu komínov, plotov, parapetných dosiek i dlažieb - pre stavby záhradných altánkov a kozubov Tehly KLINKER, sa vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam veľmi dobre uplatnia všade tam, kde chceme vytvoriť trvalo krásne a kreatívne prostredie, ktoré nepodlieha času a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Popri klasických tehlách KLINKER si veľkú obľubu získali aj obkladové pásiky KLINKER, ktoré tiež slúžia na dotvorenie interiéru a exteriéru. Obklad s pásikmi môže vytvoriť konečnú povrchovú úpravu fasády pri novostavbách, rekonštruovaných objektoch i pri rôznych zatepľovacích systémoch. Pásiky KLINKER vďaka tvrdosti tehly KLINKER sa dajú narezať resp. vyrábať v 10 až 14 mm hrúbke, čo pri lícových pásikoch nie je možné. Široká ponuka farieb, tvarov i dizajnu tehál, pásikov aďaľších doplnkov, splnia aj najnáročnejšie želania na tvorbu skutočne originálnej podoby domu a jeho okolia.

Čo je trass.

TRASS - je názov sopečného tufu.

Tuf (z talianskeho tufo, latinsky tofus) je druh horniny, vzniknutý procesom sedimentácie sopečného popolu, vyvrhnutého počas sopečnej erupcie. Z tejto horniny sa veľmi jemným mletím tvorí hydraulická prísada - trass. Trass nie je samostatne tuhnúcim spojivom. Využíva sa ako prísada, ktorá priaznivo ovplyvňuje vlastnosti spojív v maltových zmesiach.

Maltové zmesi s prídavkom trassu dostávajú vyššie difúzne otvorenie, čo priaznivo pomáha regulovať vlhkosť, majú vysokú odolnosť voči klimatickým podmienkam, trass priaznivo reguluje nárasty pevnosti, zaisťujedobrú spracovateľnosť maltových zmesí, nedochádza k "zašpineniu" spracovaných stavebných prvkov (napr. prírodného kameňa) a výrazne znižuje možnosť tvorby výkvetov.